25 2018
Sitemize Hoş Geldiniz...
Üye Girişi
02.01.2006
Ücretlerde Yemek İstisnası Uygulaması
Sayı : 2006/10
İlgili : Yönetim, Muhasebe, Personel

 

Sayın Yetkililer 

Müşavirliğimizce gerçekleştirilen firma denetimlerinde, firma personeline iş yeri dışında tüketebileceği gıda yardımlarının yapıldığı ve bu yardımların yemek istisnası kapsamında değerlendirildiği görülmüştür.  Yanlış uygulamaların ortadan kaldırılması amacıyla Müşavirliğimiz, ücretlerde yemek istisnası konusuna açıklık getirilmesinin yararlı olacağı düşüncesindedir.   

İşyerinde Yemek Verilmesi 

Gelir Vergisi Kanunu’nun ücretlerde yemek istisnasını düzenleyen 23/8 nci maddesinde; hizmet erbabına işverenlerce yemek verilmek suretiyle sağlanan menfaatlerin gelir vergisinden istisna edildiği hüküm altına alınmış olup, yapılan yemek harcamaları herhangi bir sınır olmaksızın ücret vergilemesinden müstesnadır.  

Söz konusu istisnanın uygulamasında, işverenin işyerinde yemek hazırlatması şart olmayıp, yemeğin dışarıdan temin edilmesi de mümkündür.  

İşyeri Dışında Yemek Verilmesi 

Aynı maddenin parantez içi hükmü gereğince, işverenlerce iş yerinde veya müştemilatında yemek verilmeyen durumlarda; çalışılan günlere ait yemek bedeli ödemelerinin, yemek verme hizmetini sağlayan mükelleflere yapılması şartı ile, çalışılan günlere ait bir günlük yemek bedelinin 2006 yılı için 8,25.-YTL’lık kısmı vergiden istisna edilmiş olup, üstü ödemeler ücret olarak vergilenecektir.

Yemek Bedelinin Nakden Ödenmesi  

Yemek bedelinin hizmet erbabına nakden ödenmesi halinde, yapılan tüm ödeme ücret olarak vergilenecektir.  

Bilgilerinize sunulur. 

SaygılarımızlaGaziantep, 02.01.2006

Yazdırılabilir format için tıklayınız.
İDEAL YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLİK
LİMİTED ŞİRKETİ

Bu çalışma, İdeal Yeminli Mali Müşavirlik Ltd. Şti./Gaziantep tarafından hazırlanmış olup; tümü ya da bir kısmı şirketin yazılı izni olmaksızın çoğaltılamaz, dağıtılamaz, özetlenemez ve yayınlanamaz.

Önceki Sayfa
Mevzuattaki GelişmelerPratik BilgilerDuyurularMali TakvimFaydalı LinklerSoru CevapDöviz Kurları Arşiviİdealist
Copyright © 2003 İdeal Yeminli Mali Müşavirlik Ltd.Şti. Yasal uyarı için tıklayınız.
Web Tasarım Ardemsoft